• Chemioterapia
  Dostęp do dwóch nowych leków i do kompleksowej rehabilitacji to wciąż niezaspokojone potrzeby polskich chorych na szpiczaka plazmocytowego – mówili eksperci na konferencji prasowej w Warszawie. "Z danych wynika, że średni okres przeżycia pacjentów ze szpiczakiem w Polsce w dalszym ciągu jest krótszy w stosunku do pozostałych krajów Europy. Na dzień dzisiejszy średnia dla Polski to 6-7 lat, a w pozostałej części Europy ponad 10 lat" – powiedział Łukasz Rokicki, prezes Fundacji Carita imienia Wiesławy Adamiec, która zajmuje się pomocą chorym na szpiczaka.
 • Leki
  Całkowity budżet na refundację w tym roku będzie o ponad miliard złotych większy niż w ubiegłym roku – wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia, które opublikowano w piątek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.
 • leki
  Minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztu leku, jeżeli jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta - przewidują przepisy, które 23 lipca weszły w życie. Nowa regulacja ma ułatwić dostęp do terapii niestandardowych.
 • Kora
  Medykament, o który walczyła Kora, ma zostać wpisany na listę refundowanych preparatów. Będzie dostępny w ramach programu lekowego dla Polek chorych m.in. na raka jajnika.
 • Lekarstwa
  Polska, Litwa i Rumunia chcą razem negocjować z firmami farmaceutycznymi warunki zakupu lekarstw, które trafią na listy refundacyjne. W przyszłości do tych państw będą mogły dołączyć kolejne. 
 • Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na Marszu Wolności i Solidarności
  Od nowego roku wzrosną ceny niektórych leków stosowanych przy przeszczepach. Resort uspokaja, że około 15 tys. pacjentów będzie miało dostęp do tańszych, tak samo skutecznych zamienników.
 • Lek
  Działają tak samo, ale są tańsze i przez to dostępne dla większej grupy pacjentów. Chodzi o leki generyczne - czyli odpowiedniki innowacyjnych preparatów.
 • Leki
  Mamy najtańsze leki w Unii Europejskiej, ale polscy pacjenci dopłacają do medykamentów najwięcej w Europie. Z analizy firmy IMS Health wynika, że dopłaty przekraczają 40 procent.
 • W hurtowniach i aptekach brakuje niektórych leków
  Brakuje niektórych leków w hurtowniach i aptekach. Od 1 stycznia niektóre leki potanieją oraz zmienia się marża hurtowa z 6 na 5 procent. Aptekarze i hurtownicy nie chcą robić zapasów bo straty będą musieli pokryć sami.
 • Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz
  Ministerstwo Zdrowia odmawia refundacji leczenia dzieci chorych na zespół Niemanna-Picka typu C. 35 tysięcy złotych wystarcza na niecałe 3 tygodnie terapii. Rodziny nie wykluczają wejścia w spór zbiorowy z resortem - czytamy w "Naszym Dzienniku".