Jeszcze 10 lat temu karierę nauczyciela planowało 6 proc. polskich uczniów. Teraz o nauczaniu rozmyśla ich dwa razy mniej. To jeden z najniższych wyników w OECD.
Szkoły układając plan lekcji nie uwzględniają zasad higieny pracy umysłowej, nierównomiernie obciążając uczniów trudnymi przedmiotami, np. poprzez łączenie ich w kilkugodzinne bloki - wynika z raportu NIK. Zwrócono w nim także uwagę na zbyt krótkie przerwy między lekcjami.
Obecna propozycja programu dla szkoły branżowej to jedynie synteza
obowiązujących dotychczas w zawodówkach dokumentów – w rozporządzeniu
znalazły się przeklejone podstawy dla wszystkich przedmiotów.
Platforma Obywatelska składa wniosek o wotum nieufności wobec szefowej MEN Anny Zalewskiej. Posłowie opozycyjnej partii zarzucają minister, że wbrew nauczycielom i rodzicom forsuje "fatalną" reformę edukacji.
Minister edukacji, Anna Zalewska nie chciała jasno powiedzieć w"Kropce nad i", kto odpowiada za pogrom kielecki czy wymordowanie Żydów w Jedwabnem. Jej zdaniem "różne były zawiłości historyczne".
Szefowa MEN uważa, że polscy uczniowie powinni się uczyć o katastrofie smoleńskiej. Stawia jednak jeden warunek, od którego uzależnia informacje o tragedii w programie nauczania.
Rząd rezygnuje z egzaminu dla szóstoklasistów . W tym roku, jak zdradziła minister edukacji, odbędzie się ostatni tego typu sprawdzian. Zdaniem Anny Zalewskiej, ten test nie miał żadnego sensu.
Ta ustawa miała ułatwić zaplanowanie kariery zawodowej. Jeśli nie wejdzie w życie do końca roku, to Bruksela może odebrać Polsce 400 milionów euro dotacji. Jak tłumaczy się z opóźnienia prac nad tym dokumentem resort edukacji?
Prywatne przedszkola uważają, że rząd traktuje je niesprawiedliwie. Do tego władze non stop tworzą niejasne prawa. Dlatego też powołały porozumienie i idą na wojnę z resortem edukacji.