• Cezary Mocek
  O śmierci uczestnika "Sanatorium miłości" poinformowano w ubiegłym tygodniu na oficjalnym profilu programu na Facebooku. Ostatnie pożegnanie bohatera programu "Sanatorium miłości" odbyło się we wtorek (26 lutego) w Łodzi, gdzie mieszkał.
 • Szwedów zabija demencja
  Przez dziesięciolecia najczęstszą przyczyną śmierci Szwedów były choroby serca, obecnie stała się nią demencja. Równocześnie od dziesięciu lat nie zmniejsza się w Szwecji liczba zgonów spowodowanych nowotworami.
 • Wstajesz wcześnie? Możesz mieć gen, który wyznacza śmierć około 11.00
  Naukowcy przy okazji badania choroby Alzheimera i Parkinsona odkryli niezwykły gen. Przewiduje on godzinę śmierci.
 • Złe odczytywanie instrukcji zdrowotnych przyczyną przedwczesnych śmierci
  Takiego scenariusza raczej nie zakładają lekarze, którzy wypisują pacjentom leki poprawiające zdrowie, a nawet ratujące życie. Tymczasem badania naukowe wykazują, że przyjmowanie leków może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnej śmierci.
 • Starsze kobiety, które zażywają preparaty multiwitaminowe, z kwasem foliowym, żelazem i miedzią są bardziej narażone na zgon
  Starsze kobiety, które zażywają suplementy diety, np. multiwitaminowe, z kwasem foliowym, żelazem i miedzią, są bardziej narażone na zgon niż panie nie będące amatorkami takich preparatów - wynika z fińsko-amerykańskich badań.
 • W 1950 r. na całym świecie żyło około 200 mln osób w wieku powyżej 60 lat, dziś jest ich 500 mln
  1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Na świecie osób starszych przybywa coraz szybciej. W Polsce jest ich ponad 6 mln; na świecie - 500 mln. Do 2020 roku ma być ich miliard.
 • Wiek nie ma wpływu na jakość życia
  95 proc. skojarzeń, jakie mają młodzi myśląc o starości, to określenia negatywne. Jednak starość nie musi być smutna, bo wiek nie wpływa na poziom zadowolenia z życia - przekonywała podczas Festiwalu Nauki w Warszawie dr Zuzanna Toeplitz.
 • Warto się kształcić, by... żyć dłużej
  Naukowcy nie przystają w poszukiwaniach rozwiązania zagadki długowieczności. Tym razem wzięli pod lupę nasze geny, a konkretnie telomery, które skracając się, przyspieszają starzenie i obumieranie komórek. I już wiedzą, u kogo telomery są najdłuższe...
 • Senność w ciągu ani i bezdech senny grożą przedwczesną śmiercią
  Kilkanaście lat obserwacji medycznych osób starszych doświadczających senności w dzień oraz bezdechu sennego przyniosło niepokojące wyniki. U osób mających problemy ze snem ryzyko przedwczesnej śmierci jest ponad dwa razy wyższe niż u osób starszych bez tych dolegliwości.
 • Człowiek starzeje się tak samo jak inne ssaki naczelne
  Czy długość życia człowieka jest wyjątkiem na tle innych ssaków? Czy starzejemy się inaczej? Czy mamy szanse na nieśmiertelność? Amerykańscy naukowcy poszukali odpowiedzi na te pytania. I doszli do zaskakujących wniosków.