• Rodzic pali papierosa przy dziecku
  Bezmyślność rodziców dzieci przypłacają nawet życiem. Naukowcy opublikowali alarmujące wyniki badań dotyczących wpływu biernego palenia na młody organizm. Okazuje się, że wdychanie dymu papierosowego uszkadza ścianki tętnic. Dzieci palących rodziców w dorosłym życiu bardziej narażone są na zawał serca i udar mózgu.
 • Dwie porcje ryb w tygodniu chronią serce
  Uczeni wzięli po lupę ryby. Dowodzą, że dieta zawierająca ryby dobrze wpływa nie tylko na pracę mózgu i odporność, ale również poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Dają konkretne zalecenia – jakie ryby jeść, jak często i w jakich ilościach.
 • Choroby ukąłdu krążenia najczęstszą przyczyną udaru mózgu
  Udar mózgu to trzecia najczęstsza przyczyna zgonów i najczęstsza przyczyna niepełnosprawności wśród osób dorosłych. W Polsce co 8 minut ktoś doznaje udaru. Jakie są najważniejsze czynniki ryzyka udaru?
 • Mniej jedzenia, więcej ruchu - to recepta na zdrowie
  W niedzielę po raz ósmy będzie obchodzony w Polsce Światowy Dzień Serca. Z tej okazji Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu zaapelowało do Polaków o zdrowy i aktywny styl życia oraz o udział w badaniach profilaktycznych.
 • Czekolada chroni przed zawałem serca i udarem mózgu
  W tabliczce, na ciastkach, w batoniku i do picia. Gorzka i mleczna. Warto zajadać się czekoladą w każdej postaci. Naukowcy udowodnili, że chroni przed rozwojem śmiertelnych chorób.
 • Ludzie spożywający dużo soli i mało potasu są bardziej narażeni na zgon z powodu zawału
  O tym czy sól jest szkodliwa decyduje nie tylko zbyt duże jej spożycie. Dla zdrowia bardziej niekorzystne jest, gdy na duże spożycie soli nakłada się mała zawartość potasu w diecie - sugerują badania opublikowane przez "Archives of Internal Medicine".
 • Promienie słoneczne mają zbawienny wpływ na układ krążenia
  Słońce świeci coraz mocniej, wiosna już w pełni i najwyższy czas zacząć myśleć o lecie. O wakacjach na pewno już myślą amerykańscy naukowcy, którzy przeprowadzili badania na temat kąpieli słonecznych. I ogłosili, że opalanie jest zbawienne dla serca.