• Szczepienie
  Od obowiązkowych szczepień uchyla się w Polsce ponad 43 tys. osób, najwięcej na Mazowszu, na Śląsku i w Wielkopolsce – poinformował w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.
 • szczepienie
  Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zaapelował w piątek o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione. Ma to związek z ujawnionymi przypadkami zachorowań na odrę.
 • Szczepionka
  Szczepienia ochronne są największym dobrodziejstwem, jakie dostaliśmy od nauki; teorie przeciwników szczepień to szarlataneria, oparta na spiskowych teoriach i niewiedzy – uważa Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.
 • Szczepienie dziecka
  Obecne na polskim rynku szczepionki są w pełni bezpieczne i nie ma żadnych danych mówiących o tym, że szczepienia są niebezpieczne - mówił na konferencji prasowej w Starych Jabłonkach (woj. warmińsko-mazurskie) GIS Jarosław Pinkas. Dodał, że szczepienia są obywatelskim obowiązkiem.
 • odra
  W Polsce widoczny jest wzrost zachorowań na odrę. Statystyka jest bezwzględna i jeśli liczba nieszczepionych osób będzie rosła, to kwestią czasu pozostaje, kiedy pojawi się zgon polskiego dziecka – ocenił rzecznik GIS Jan Bondar.
 • lekarz
  W ubiegłym roku dzięki szczepieniom spadła zachorowalność na choroby zakaźne takie, jak odra, różyczka i gruźlica – wynika z raportu "Stan sanitarny kraju w roku 2017" opublikowanego m.in. na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
 • Szczepionka
  Rezygnacja z obowiązkowych szczepień prowadzi do zwiększenia liczby zachorowań, a także – niestety – do zgonów – mówi główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz.
 • Grypa może zatrzymać cię w łóżku
  Polska znajduje się w okresie szczytu zachorowań na grypę – ocenia Główny Inspektor Sanitarny. Szczepmy się, przestrzegajmy zasad higieny, unikajmy skupisk ludzi, wietrzmy pomieszczenia - radzi. W ostatnim półroczu w kraju odnotowano śmierć 65 osób, u których stwierdzono grypę.
 • Szczepionki
  Główny Inspektorat Sanitarny potwierdza - brakuje szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Producenci tłumaczą to problemami technicznymi; niedobory występują w całej Europie.
 • Będą kary za nieszczepienie dzieci? Bardzo możliwe
  Szczepić czy nie szczepić? Już wkrótce rodzice, którzy nie chcą w ten sposób chronić swoich dzieci przed chorobami, mogą być... karani. Część posłów zastanawia się nad wprowadzeniem takiego prawa. Jeśli taki pomysł pojawi się w Sejmie, Główny Inspektor Sanitarny go poprze.