• Termometr
  Już po raz drugi w lipcu tego roku zanotowano na Węgrzech rekordowo niską temperaturę dzienną – poinformował Krajowy Urząd Meteorologiczny. Najniższą temperaturę dla 12 lipca zmierzono w piątek we wsi Zabar na północy kraju – 3,8 stopnia Celsjusza.
 • upał
  40-stopniowe upały mają utrzymywać się w dużej części Włoch w czasie weekendu. Najgoręcej będzie na Sardynii, gdzie temperatury wzrosną do 42 stopni. Alarm w związku z upałem obowiązuje między innymi we Florencji.
 • Deszcz
  Jak podaje IMGW, zachodnia Europa jest w klinie wyżu znad Oceanu Atlantyckiego, pozostały obszar kontynentu znajduje się w zasięgu niżów znad Zatoki Fińskiej, zachodnio-północnej Rosji, Morza Norweskiego i Wysp Owczych, w strefie frontów atmosferycznych.
 • Upał
  Po raz pierwszy we Francji temperatura powietrza przekroczyła 45 stopni Celsjusza. W Villevieille w departamencie Gard w Oksytanii, na południu kraju, o godz. 13 w piątek zanotowano 45,1 stopnia Celsjusza. Został pobity absolutny rekord upału we Francji.
 • Upał
  W środę został ustanowiony nowy rekord czerwcowej temperatury w Polsce. W Radzyniu w województwie lubuskim ok. godz. 15.20 zanotowano 38,2 stopnia. Gorąco było w całym kraju - w prawie co drugiej stacji pomiarowej IMGW odnotowano w środę temperatury przekraczające 33 st.
 • Upał
  Upalnie będzie nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Kulminacja nastąpi w środę, kiedy to termometry pokażą od 5 do 41 stopni Celsjusza. Kiedy można spodziewać się ochłodzenia?
 • Podkarpacie góry
  Jak informuje IMGW, Europa wschodnia, północna i południowa będą znajdować się w obszarze obniżonego ciśnienia, pod wpływem płytkich niżów z ośrodkami u północnego wybrzeża Wysp Brytyjskich, nad Półwyspem Skandynawskim oraz nad Półwyspem Azji Mniejszej. Europa środkowa i zachodnia będą znajdować się w obszarze podwyższonego ciśnienia.
 • upał
  Jak podaje IMGW, północno-zachodnia, środkowa i wschodnia Europa będzie pod wpływem płytkich niżów z frontami atmosferycznymi, z ośrodkami znad Wysp Brytyjskich, Danii i zachodniej Rosji. Pozostała część kontynentu znajduje się pod wpływem słabych wyżów. Północno-wschodnia Polska pozostanie w zasięgu słabego wyżu znad Morza Bałtyckiego, pozostały obszar kraju będzie w zatoce z ciepłym frontem atmosferycznym. Na południu kraju pozostanie upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, na północy powietrze polarne morskie.
 • Jacht
  Temperatura wody w jeziorze Niegocin wynosi w czwartek 24 stopnie C. W mniejszych jeziorach położonych w południowej części Szlaku Wielkich Jezior woda jest jeszcze cieplejsza, o stopień chłodniejsze są Mamry. "Dawno nie było tak ciepłej wody w czerwcu" - przyznają ratownicy MOPR.
 • upał
  We wszystkich województwach obowiązuje w środę drugi stopień zagrożenia w związku z panującymi w Polsce upałami - alarmuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alertem pierwszego stopnia objęte są południowe powiaty w Sudetach, a zagrożeń nie przewiduje się w rejonie Karpat.