• Polski MSZ ostrzega przed wyjazdami do Japonii
  W związku z sytuacją kryzysową w Japonii Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaleca powstrzymanie się od podróży do tego kraju, z wyjątkiem sytuacji koniecznych, do momentu ustania bezpośredniego zagrożenia - głosi komunikat resortu przekazany we wtorek PAP.
 • Tembatsu w Japonii? Ważny polityk przeprasza
  Gubernator Tokio publicznie kaja się w mediach. Burza wybuchła po jego wypowiedzi, w której nazwał to, co zdarzyło się w kraju, "tembatsu", czyli "boska kara". Japończycy, według polityka, mieli na nią zasłużyć swym egoizmem.
 • Poziom skażenia rosnie. Premier wzywa, by nie wychodzić z domów
  Sytuacja w Japonii dramatycznie się pogarsza. W Tokio naukowcy odkryli już duże stężenie radioaktywnych pierwiastków. Poziom promieniowania rośnie także w prefekturach otaczających region, gdzie stoi elektrownia atomowa.
 • Elektrownia atomowa Fukushima Daiichi
  Piątkowe trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii może obciążyć ubezpieczycieli kwotą nawet ponad 60 mld dolarów, będąc dla nich drugą najkosztowniejszą katastrofą po huraganie Katrina z 2005 roku - głoszą przedstawiane w poniedziałek wstępne oceny.
 • W Japonii znów zatrzęsła się ziemia! 4 stopnie w skali Richtera
  Przed 21 naszego czasu, czyli w okolicach godziny 4 nad ranem w centralnej części wyspy Honsiu znów zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy wtórne o sile do czterech stopni w skali Richtera zakołysały budynkami w Tokio i okolicach.
 • Osłony reaktorów w japońskich elektrowniach atomowych nie są uszkodzone, a poziom promieniowania jest niewielki. Jest mało prawdopodobne, by w Japonii doszło do sytuacji przypominającej katastrofę w Czarnobylu w 1986 r. - zapewnił szef MAEA Yukiya Amano.
 • Mieszkańcy wioski Kawamata w prefekturze Fukushima w oczekiwaniu na badania
  Nie jest prawdopodobne, by w reaktorze nr 2 w elektrowni atomowej Fukushima I, w północno-wschodniej Japonii, doszło do dużej eksplozji - ocenił w poniedziałek rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano.
 • Kłopoty japońskich elektrowni zaczęły się tuż po katastrofalnym trzęsieniu ziemi
  Japońskie władze z powodzeniem zakończyły chłodzenie dwóch reaktorów w elektrowni atomowej Fukushima II, na północnym wschodzie kraju, w pobliżu elektrowni Fukushima I, gdzie również doszło do awarii systemów chłodzenia - podała agencja JiJi.
 • "W Japonii nie można wykluczyć katastrofy atomowej" - twierdzi minister Eric Bresson
  Sytuacja po wybuchach w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima jest "niepokojąca" i nie można wykluczyć scenariusza katastrofy nuklearnej - ocenił w poniedziałek francuski minister ds. przemysłu, energetyki i gospodarki cyfrowej Eric Besson.
 • Liczba ofiar ubiegłotygodniowego kataklizmu idzie w tysiące
  Ciała około dwóch tysięcy ofiar piątkowego trzęsienia ziemi i wywołanego przez nie tsunami znaleziono w poniedziałek na wybrzeżach prefektury Miyagi w północno-wschodniej części Japonii - podała agencja Kyodo. Ale to dopiero początek.