• Gabinet stomatologiczny
  Z rządowych dopłat do gabinetów stomatologicznych skorzystało tylko 187 szkół. Dentystę ma wciąż mniej niż co dziesiąta placówka.
 • Bolące zęby
  Jeśli znów lądujesz na fotelu dentystycznym z bolącym zębem i myślisz, że kiepski stan uzębienia odziedziczyłeś po rodzicach, to pora spojrzeć prawdzie w oczy. Badania udowadniają, że to nie kod genetyczny, ale przede wszystkim nasze nawyki pogrążają nasze zęby.
 • Chłopiec u dentysty
  W świetle badań epidemiologicznych z 2015 roku ponad 50 proc. 3-latków ma zęby dotknięte chorobą próchnicową, przy czym wskaźnik ten zwiększa się wraz z wiekiem, osiągając punkt krytyczny już u 15-latków: choroba próchnicowa dotyczy blisko 100 proc. nastolatków w tym wieku! To statystyki więcej niż niepokojące, zarówno ze względu na obecny stan zdrowia dzieci, jak i tempo, w jakim choroba próchnicowa postępuje.
 • Dentysta leczy zęby dziecku
  Świadczenia stomatologiczne będą mogły być udzielane w dentobusach - przewiduje projekt, który opublikowało Ministerstwo Zdrowia. Dentobusy to mobilne gabinety stomatologiczne, w których mają być leczone dzieci i młodzież.
 • Jak dbać o zęby?
  Dieta dla zdrowych zębów to nie tylko „mniej cukru, więcej warzyw”. Okazuje się, że, aby mieć zdrowe zęby warto włączyć do niej dość niespodziewane składniki, np. probiotyki, żurawinę, a nawet… „witaminę młodości” stosowaną w walce ze zmarszczkami.
 • Braki w uzębieniu
  W jakim stanie są zęby Polaków i jak powinna wyglądać dobra higiena jamy ustnej, tłumaczy lek. stom. Moniki Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.
 • Kobieta szczotkuje zęby
  Ręczne szczotkowanie zębów jest wystarczające do zachowania higieny jamy ustnej, pod warunkiem, że robimy to prawidłowo – przyznaje wiceprezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, prof. Tomasz Konopka.
 • Zasypani przez wulkaniczny popiół mieszkańcy Pompejów
  Mieszkańcy Pompei zdrowo się odżywiali, o czym świadczy ich doskonałe uzębienie. Do tego przekonania doszli dentyści towarzyszący archeologom w badaniu ciał ludzi, którzy zginęli zasypani popiołem po wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. 
 • Nieświeży oddech zniechęca do kontaktu z drugą osobą
  Wygląd zębów oraz nieświeży oddech mogą wpłynąć na decyzję o awansie, tymczasem ledwo 4 proc. Polaków zamienia przerwę na papierosa na przerwę na mycie zębów.
 • Polacy zamykają listę najbardziej uśmiechniętych narodów
  Dlaczego Amerykanin jest bardziej uśmiechnięty od Polaka? Bo ma zęby! Ten żart wciąż jest aktualny. Polacy zamykają listę najbardziej uśmiechniętych narodów. Wyprzedzają nas Brytyjczycy, Hiszpanie, Włosi, Czesi i nawet poważni Niemcy - wynika z badań.