• Mariusz Szczygieł
  Kryterium doboru nie stanowiła światopoglądowa opcja autora, lecz osobowość reporterska, jakość konkretnego tekstu i jego znaczenie. Reportaże w różnych okresach bywały skażone ideologią. Dlaczego nie miałem tego pokazać? - mówi Mariusz Szczygieł, znakomity dziennikarz i reporter, autor monumentalnej antologii reportażu "100/XX".
 • Katarzyna Kozyra podsumowuje swój dorobek
  Nie czuła się skandalistką, nie wierzyła, że będzie artystką. Katarzyna Kozyra rozlicza się z przeszłością.
 • "Fundacja Billa i Melindy Gatesów zawarła z nami porozumienia, w wyniku których zobowiązała się wnieść w sumie 30 milionów dolarów w przedsięwzięcie, które rozpoczęliśmy w kwietniu ubiegłego roku pod nazwą Program Rozwoju Bibliotek" - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Jerzy Koźmiński, były ambasador Polski w USA, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
 • "Częsty błąd twórców literatury dziecięcej polega na tym, że piszą książki głupsze niż dla dorosłych, zakładając, że dzieci mają prostsze umysły. To ślepy zaułek" - mówi Rafał Kosik, pisarz i wydawca, autor bestsellerowej serii o przygodach Feliksa, Neta i Niki.
 • Do sklepów trafiła nowa płyta Stanisława Soyki "Studio Wąchock", która została nagrana w Wąchocku. Artysta opowiada nam o niezwykłych okolicznościach powstania albumu, recenzuje poziom umuzykalnienia rodaków oraz żałuje flirtu z partią braci Kaczyńskich...
 • Do księgarń trafiła nowa powieść Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych", tradycyjna proza z wątkiem sensacyjnym. Nam pisarka opowiada o wegetarianizmie, perwersyjnej kulturze myśliwych oraz rehabilitacji kryminału
 • "Mniejsze zło", jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku opowiadający historię pewnego oportunisty, od piątku 23 października już w kinach. O pracy nad filmem, aktorach i swoich planach opowiedział nam jego reżyser, Janusz Morgenstern.
 • Piotr Szulkin: Telewizja to język władzy
  Jego filmy były tak kontrowersyjne, że drażniły zarówno PRL-owską cenzurę, działaczy "Solidarności" i władzę po 1989 roku. "Golem", "Wojna światów" i "Ga, ga. Chwała bohaterom" wychodzą właśnie na DVD. Piotr Szulkin opowiada DZIENNIKOWI, dlaczego pomimo demokracji wciąż jesteśmy niewolnikami i czy czuje się outsiderem polskiego kina.
 • Piotr Zaremba: Miewam koszmary, że wracam do szkolnej ławy
  - Odwołuję się do własnych doświadczeń, ale ich nie kopiuję. To nie jest powieść z kluczem. Natomiast dokładnie w latach 1987-1991 robiłem to, co moi bohaterowie, czyli pracowałem jako nauczyciel w liceum na praskich rubieżach Warszawy - o książce ''Romans licealny'' opowiada jej autor, Piotr Zaremba.
 • Rozmowa "Dziennika" ze Stefanem Chwinem
  Mam wrażenie, że część polskiej inteligencji tworzy zupełnie urojony obraz polskiego społeczeństwa epoki realnego socjalizmu i urojony obraz tamtej sytuacji. Istotą sprawy jest to, że opowiada się historię Polski z punktu widzenia mniejszości. Wyolbrzymiamy rolę „Solidarności” i podziemia niepodległościowego, a zapominamy o milionach Polaków, którzy przez dekady pod kierunkiem partii pracowali w fabrykach, hutach, szkołach i szpitalach – mówi Stefan Chwin w kontrowersyjnym wywiadzie udzielonym DZIENNIKOWI