• Nikt nie chce być czarną owcą. Ta reguła zdaje się obowiązywać zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt - pisze DZIENNIK. Przekonują o tym zaprezentowane w magazynie "Science" badania, nomen omen, owiec Soay, dziko żyjących na szkockich wyspach St. Kilda.
 • Wiemy już, w jaki sposób wirus ptasiej grypy atakuje organizm człowieka, donosi "Nature Biotechnology". Przełomowe odkrycie naukowców z Massachusetts Institute of Technology i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia może pomóc w znalezieniu skutecznych szczepionek przeciwko tej groźnej chorobie - pisze DZIENNIK.
 • "British Medical Journal" odczarował mity współczesnej medycyny
  Czytanie przy słabym świetle psuje oczy. Używamy tylko 10 procent naszego mózgu. Należy pić osiem szklanek wody dziennie. Prawda to czy fałsz? Z mitami współczesnej medycyny rozprawia się obszerny raport w szacownym periodyku "British Medical Journal". DZIENNIK pisał już o tym krótko 27 grudnia, jednak ze względu na zainteresowanie postanowił wrócić do tematu.
 • Gdy jesteśmy przeziębieni, nie całujemy bliskich na powitanie, bo to rzekomo niebezpieczne. Ograniczamy się jedynie do podania dłoni. To błąd. Zgodnie z raportem opublikowanym w "American Journal of Infection Control" powinniśmy robić dokładnie na odwrót. Na ustach jest bowiem mniej zarazków niż na dłoniach - pisze DZIENNIK.
 • Miłosne podboje - samice antylop walczą o samca
  Wśród ludzi coraz częściej zdarza się, że to panie podrywają panów. Wśród zwierząt to ciągle fenomen. Dotychczas uczeni zaobserwowali tylko jeden gatunek ssaków, w którym to żeńska część stada dokonuje miłosnych podbojów - czytamy w DZIENNIKU. Są to antylopy topi.
 • Szympans zapamiętuje szybciej niż student
  Myślisz, że jesteś bardziej bystry od pięciolatka? Ludzkiego może i tak, ale nie szympansa - czytamy w DZIENNIKU. Gazeta opisuje badania japońskich uczonych, przedstawione w najnowszym numerze "Current Biology". Wynika z nich, że w testach mierzących pamięć fotograficzną małpy biją ludzi na głowę.
 • Czy aby na pewno seks jest niezbędny do zachowania gatunku? Nie, jeśli jest się Bdelloideą, mikroskopijnym organizmem wodnym z rzędu wrotków. Tajemnicę ewolucji tych zwierząt odsłaniają badacze na łamach nowego "Science" - pisze DZIENNIK.
 • Już niedługo drukarki 3D - cuda techniki pozwalające wytwarzać trójwymiarowe przedmioty - znajdą się na każdym biurku. Firma Desktop Factory ogłosiła właśnie, że w 2008 roku wypuści na rynek urządzenie kosztujące niecałe 5 tys. dolarów. - pisze DZIENNIK.
 • Kluczową rolę w treningu umiejętności przestrzennych odgrywa rodzaj gier komputerowych. Najlepsze efekty przynosi zabawa popularnymi strzelankami, czyli grami akcji - pisze DZIENNIK.
 • Z czego można dzisiaj wyprodukować prąd? Nie tylko z paliw kopalnych, ale i z wiatru, wody, promieni słonecznych. Do szerokiego zestawu odnawialnych źródeł energii już niedługo dołączy kolejne - ludzkie kroki - pisze DZIENNIK.