• Nie ustawiajmy naszego kraju w roli republiki bananowej - zaapelował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Władysław Stasiak. Zarzucił też rządowi prowadzenie "gierek wojska z administracją", zamiast poważnej dyskusji o przyszłości armii. Resort obrony zareagował szybko: dyskusja trwa, szef BBN jest o wszystkim informowany przez ministra obrony. I zarzucił mu chęć "celowego wprowadzenia społeczeństwa w błąd".
 • Zmieniła się władza na Kremlu, zmieniły się i porządki. Teraz górą w Moskwie są koty. W końcu Pierwsze Zwierzę na Kremlu to właśnie kot prezydenta Dmitrija Miedwiediewa - Dorofei. Psy, w tym labradorka Connie byłego prezydenta Rosji, teraz premiera - Władimira Putina, muszą zatem, przynajmniej w nocy, zamilknąć. Za szczekanie grozi kara - od 500 do 40 tysięcy rubli.
 • Platforma oskarża: Przez prezydenta nie będzie emerytur pomostowych
  Nowa ustawa o emeryturach pomostowych może podzielić los poprzednich projektów i trafić do kosza. Prezydent Lech Kaczyński stwierdził, że zrobi wszystko, by nie weszła w życie. A to oznacza, że od stycznia 2009 roku nikt nie będzie mógł skorzystać z wcześniejszej emerytury ani na starych, ani na nowych zasadach - twierdzi PO. "Prezydent pozbawi 250 tysięcy Polaków przywilejów emerytalnych" - grzmi przewodniczący klubu PO, Zbigniew Chlebowski.
 • Miała być dyskusja o sytuacji w Polskim Radiu. Niestety, obrady sejmowej komisji kultury zdominował inny temat: kto oszukał ekipę TVP. Posłowie poszukiwali żartownisia, który poinformował dziennikarzy telewizji publicznej, że obrady komisji zostały utajnione. Mówiono o sabotażu, o łamaniu konstytucyjnego prawa obywateli do informacji. Tymczasem TVP wyjaśnia: zabraliśmy ekipę, bo po prostu była potrzebna w innym miejscu.
 • Oskarżeni o ostrzelanie wioski Nangar Khel żołnierze znów są jedynie podejrzanymi
  Oskarżeni o ostrzelanie wioski Nangar Khel żołnierze znów są jedynie podejrzanymi. Wojskowy Sąd Okręgowy, który badał kompletność aktu oskarżenia, zwrócił go do prokuratury. Dlaczego? Nie wiadomo. Posiedzenie sądu było tajne. Uzasadnienie decyzji sądu usłyszeli tylko prokuratorzy i jeden z obrońców żołnierzy. "To satysfakcjonująca decyzja" - stwierdził mecenas Piotr Kruszyński.
 • Renata Beger musi zapłacić 7 tysięcy złotych grzywny
  Płaciła za zbieranie podpisów pod swoją listą wyborczą, teraz sama będzie musiała zapłacić za to grzywnę - 7 tysięcy złotych. Sąd w Szamotułach uznał, że Renata Beger, była posłanka Samoobrony, jest winna naruszenia ordynacji wyborczej. "Jej wina nie budzi wątpliwości" - stwierdził sąd, uzasadniając wyrok.
 • Kastracja za gwałt na nieletnim
  Kilka tygodni temu Polską wstrząsnęła historia dziewczyny z Siemiatycz, gwałconej przez kilka lat przez własnego ojca. Premier Donald Tusk zapowiedział wtedy zaostrzenie kar dla zboczeńców, z kastracją farmakologiczną włącznie. Dzisiaj rząd przyjął projekt ustawy zaostrzającej kary dla pedofilów. Z kastracji zrezygnowano, ale zastąpiono ją przymusowym leczeniem farmakologicznym.
 • Po podpisaniu przez Polskę i Czechy umów o budowie amerykańskiej tarczy antyrakietowej Rosjanie nie chcą biernie czekać na rozwój wypadków. Dziś zaczynają rozmowy o instalacji swojego systemu obrony przeciwrakietowej na Białorusi.
 • Nie poddają się. Nadal wierzą, że uda się uratować stocznie. Pod oknami urzędu szczecińskiego wojewody związkowcy z "Solidarności" palili opony i detonowali petardy. Tak chcieli zwrócić uwagę wojewody. Apelowali też do Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska o pomoc. W Brukseli manifestują stoczniowcy z Gdańska.
 • Sąd: Dożywocie dla Jakuba T. także w Polsce
  Poznański Sąd Okręgowy zdecydował: Jakub T. skazany w Wielkiej Brytanii za gwałt i pobicie kobiety dostał wyrok dożywocia. Wcześniej na podwójne dożywocie skazał mężczyznę sąd brytyjski. Jakub T. ma odsiadywać karę w ojczyźnie, więc polscy sędziowie mieli dostosować wyrok z Wysp do miejscowych warunków. Warunkowe zwolnienie przysługuje Jakubowi T. po 9 latach.