• Tak mogła wyglądać ewolucyjna historia flądry
  Wbrew temu, co można sądzić na podstawie wyglądu, flądra oraz jej krewniaczki z rzędu płastug nie są wybrykiem natury, lecz celowym efektem ewolucji - zauważa DZIENNIK. Obszerną pracę na temat pochodzenia tych ryb zamieszcza dzisiejszy "Nature". Okazuje się, że dziwaczne ryby są brakującym ogniwem, które tak fascynowało Darwina.
 • Podróż Voyagerów trwa
  Początkowo misja bliźniaczych sond kosmicznych Voyager miała trwać pięć lat. A urządzenia te ślą na Ziemię coraz to nowe dane na temat Układu Słonecznego już ponad trzy dekady - pisze DZIENNIK. Najświeższe informacje zebrane przez Voyagery dowodzą, że kształt naszego systemu nie jest wcale okrągły, lecz asymetryczny.
 • Wszyscy wiemy, że istnieją dobre i złe tłuszcze. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że są także dobre oraz złe cukry. Jeden z nich - fruktoza - może być przyczyną epidemii otyłości na świecie - o najnowszych doniesieniach tygodnika "New Scientist" informuje DZIENNIK.
 • Akcja „Odysei” toczy się w XII w. p.n.e.
  Ile prawdy kryją w sobie "Iliada" i "Odyseja"? Od czasu, kiedy Henryk Schliemann odkopał dawne Mykeny i Troję, wiadomo, że całkiem sporo. Teraz, dzięki badaniom uczonych z amerykańskiego Rockefeller University oraz argentyńskiego Observatorio Astronomico de La Plata, udało się zidentyfikować astronomiczne fenomeny, co pozwoliło precyzyjnie ustalić datę opisanego w "Odysei" zaćmienia słońca oraz okres tułaczki Odyseusza - ujawnia DZIENNIK.
 • To jest odkrycie, o którym marzyli wszyscy poszukiwacze pozaziemskiego życia - pisze DZIENNIK. Badający powierzchnię Marsa łazik Spirit znalazł miejsce, gdzie w przeszłości z wnętrza planety wydobywała się woda lub para wodna, podobnie jak w pobliżu ziemskich gorących źródeł. Możliwe, że roiło się tam od prostych organizmów - tę wiadomość opublikowało "Science".
 • Po zabawie na boisku Twoje dziecko wraca w ubraniu poplamionym trawą. Nienawidzisz prać takich rzeczy? Już niedługo przestaną być one problemem. Amerykańscy naukowcy z University of Minnesota w St Paul pracują bowiem nad materiałem, który za pomocą specjalnych enzymów będzie sam się czyścił z brudu - czytamy w DZIENNIKU.
 • Zmienia się niezwykle szybko, a na dodatek atakuje komórki układu odpornościowego swojej ofiary, przez co bardzo trudno go pokonać – przyznają naukowcy. 20 maja mija 25 lat od pierwszej publikacji na temat wirusa HIV, mikroba, który powoduje AIDS.
 • Niedawno tylko o nich marzyliśmy, ale te rzeczy mogą naprawdę powstać
  Niemal wszystkie wynalazki, jakie znamy z filmów science-fiction, powstaną w przyszłości. Pola siłowe, wehikuły czasu, statki kosmiczne, które polecą do dalekich gwiazd. To nie kłóci się z prawami fizyki - mówi DZIENNIKOWI jeden z najsłynniejszych naukowców świata, prof. Michio Kaku.
 • Naukowcy odkryli, że mózg traci czujność przed popełnieniem błędu
  Robiąc długo to samo, czasami trudno ustrzec się pomyłki albo co gorsza zaciąć się w palec, czy spowodować wypadek - pisze DZIENNIK. Według najnowszych badań, można temu zapobiec na podstawie badania pracy mózgu - czytamy w tygodniku "Proceedings of the National Academy of Sciences".
 • Niektórzy rodzą się zbrodniarzami
  Są coraz okrutniejsi i bezwzględni. Kradną, gwałcą, a nawet zabijają. Co sprawia, że z małego dziecka wyrasta nastoletni przestępca? Najnowsze badania dowodzą, że odpowiednie geny mają w tym swój udział, ale to środowisko dorastania decyduje, kim stanie się łobuzujący maluch - pisze DZIENNIK.