• O tym, że Thomas Hardy byłby dziś świetnym scenarzystą, problemach z filmowymi adaptacjami własnych książek, żmudnym procesie pisania i miłości do zapasów opowiada John Irving.
 • O nowej książce, wesołkowatości polskiej literatury współczesnej i odpowiedzialności w pracy pisarskiej opowiada autorka doskonale przyjętego „Bambino” Inga Iwasiów, która właśnie wydała powieść „Ku słońcu”.
 • Sylwia Chutnik "Dzidzia"
  "Nie ma kariery pisarskiej, chyba że jesteś Grocholą. Zgadzam się jednak, że to dobry czas dla kobiet, ale myśmy to wywalczyły" - wyznaje Sylwia Chutnik. Młoda pisarka, której druga powieść, "Dzidzia", właśnie trafiła do księgarń, opowiada nam obsesji, której nie ma, polskich kobietach i literaturze zaangażowanej.
 • "Ja nie robię sztuki. Nie zastanawiam się nad tym, jaka barwa może pasować albo nie pasować. Po prostu życie kreśli sztukę. To życie wyznacza tematy moich książek" - wyznał nam Daniel Odija. Z autorem "Kroniki umarłych" rozmawiamy o muzyce, demoniczności polskiego morza i... szaleństwie.
 • Marta Syrwid: Rekonstruuję emocje
  Gdy zadebiutowała w jako 18-latka, nazywano ją "najgorętszym ciałem polskiej literatury". Od tego czasu minęło pięć lat, a w księgarniach ukazauje się jej kolejna powieść – "Zaplecze". O kobiecym pisaniu, anoreksji, braku kontroli nad kontrolą i strasznej polskiej rodzinie DZIENNIKOWI opowiada Marta Syrwid.
 • Richard Mason. Literatura uczy empatii
  Afryka to miejsce narodzin nowego rodzaju dramatu – twierdzi młody brytyjski pisarz pochodzenia południowoafrykańskiego Richard Mason, autor powieści „Rozświetlone pokoje”
 • Masłowska: Granie w filmie to tortura!
  - Granie w filmie to dla mnie całkowity rewers tego, co ja w życiu robię, jakaś kompletna tortura - o swoim debiucie aktorskim, konfrontacji z Silnym i rzeźnickiej pracy przy scenariuszu opowiedziała DZIENNIKOWI Dorota Masłowska, autorka bestsellerowej "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną", która właśnie została przeniesiona na duży ekran.
 • Wildstein odsłania cienie historii
  Wkrótce ruszają "Cienie PRL" - nowy program publicystyczny Jedynki, której przybliży najnowszą historię. O programie opowiada jego gospodarz, publicysta "Rzeczpospolitej" Bronisław Wildstein.