• Londyn dla początkujących
  Corrado Augias, autor "Sekretów Rzymu" porwał się na opowieść o stolicy Zjednoczonego Królestwa. Nie przewidział jednak, że jego książka będzie tłumaczona na obce języki, bo odkrywanie tajemnic Londynu potraktował jako pretekst do egzorcyzmowania włoskich kompleksów.
 • „Obywatel Kane” najlepszym filmem wszechczasów
  Pretiżowy francuski miesięcznik "Cahiers du Cinéma" ogłosił własną listę 100 najlepszych filmów oraz 50 największych reżyserów wszech czasów. Na szczycie rankingu znalazł się "Obywatel Kane", co nikogo nie zdziwiło. Oburzyli się natomiast Brytyjczycy, gdy zauważyli że na liście nie ma ani jednego filmu wyprodukowanego w ich ojczyźnie.
 • Komunizm: historia choroby
  Doszli do władzy z zaskoczenia i równie zaskakująco tę władzę stracili. Ludzie, którzy obiecywali stworzyć raj na ziemi, a stworzyli coś wręcz przeciwnego, wciąz fascynują publicystów i historyków. Robert Service, autor monografii "Towarzysze", twierdzi, że komunizm przypominał nowotwór. Na szczęście z gatunku tych uleczalnych.
 • Kto został filmowym bohaterem numer jeden?
  Ani James Bond, ani Indiana Jones, ani nawet don Vito Corleone. Największym bohaterem filmowym wszech czasów jest, zdaniem brytyjskiego magazynu "Empire", Tyler Durden z "Podziemnego kręgu". Pikanterii dodaje temu wyborowi fakt że przebojowy Durden jest tylko produktem wyobraźni głównego bohatera filmu - sfrustrowanego pracownika firmy ubezpieczeniowej.
 • Gdzie ci mężczyźni?
  "Skok na kasę", "Siła odwagi" - te tytuły kojarzą się z ociekającym testosteronem kinem akcji. Bohaterkami tych filmów, które nie miały szczęścia trafić do naszych kin, są jednak kobiety. Jednocześnie z nimi na płyty DVD trafiła "Juno" - sztandarowa produkcja spod znaku "girl power". To nie przypadek, lecz znak czasów.
 • Nowa powieść Carlosa Ruiza Zafona
  Stolica Katalonii ma szczęście. Uwiecznili ją na stronach swych książek pisarze tak wytrawni jak Eduardo Mendoza (łotrzykowska trylogia o przygodach damskiego fryzjera) i Manuel Vazquez Montalban (23 powieści o prywatnym detektywie Pepe Carvalho. Ostatnio dołączył do nich Carlos Ruiz Zafon, autor bibliofilskiego kryminału "Cień wiatru". Stawiam szwajcarskie franki przeciwko ukraińskim hrywnom, że jego nowa książka "Gra anioła" zdobędzie u nas status bestsellera jeszcze przed świętami.
 • Dyrekcja Muzeum Państwowego w Schwerinie najadła się wstydu. Badania międzynarodowej komisji potwierdziły najgorsze przypuszczenia. Żaden z ośmiu przypisywanych Rembrandtowi, a będących w posiadaniu muzeum, obrazów nie jest prawdziwy.
 • Książki o odzyskaniu niepodległości
  Współczesnych historyków nie bardzo zajmują wypadki roku 1918. Najważniejsze opracowania tego tematu ukazały się jeszcze w PRL. W 90. rocznicę zmartwychwstania państwa polskiego na księgarskie lady trafiły tylko dwie pozycje - na swój sposób ciekawe, lecz z założenia przyczynkarskie.
 • Nie napisze już żadnej powieści gotyckiej, choć zrobiła na nich majątek. W Ameryce ukazała się autobiografia Anne Rice, w której autorka "Wywiadu z wampirem" opisała swoje odejście i powrót do wiary katolickiej. Krytycy nie są zachwyceni, ale książka sprzedaje się dobrze.
 • Od czterech lat nie stanął po drugiej stronie kamery, ale bynajmniej nie przeszedł na aktorską emeryturę. Przed świętami Bożego Narodzenia na ekrany wejdzie film "Gran Torino", w którym reżyser Clint Eastwood gra weterana o nazwisku Kowalski. Wiosną rozpocznie zaś zdjęcia do biografii słynnego pisarza Marka Twaina.