• "Brzytwa" po 20 latach żegna się z władzą
  Po dwudziestu latach u władzy czarnogórski premier - a wcześniej prezydent - Milo Djukanović podał się do dymisji. Zamierza się poświęcić... biznesowi. "Będę uczestniczył w prosperity Czarnogóry" - mówi polityk, który zyskał przydomek "Brzytwa".
 • Wojna na Bliskim Wschodzie może wybuchnąć jeszcze w tym roku.
  Jeszcze w tym roku na Bliskim Wschodzie może wybuchnąć kolejna wojna, jeżeli kwestia izraelskich osiedli na terytoriach palestyńskich nie zostanie definitywnie rozwiązana przy stole negocjacyjnym - twierdzi król Jordanii Abdullah II. Póki co, żadne ze stron konfliktu bliskowschodniego nie ma zamiaru ustępować w tej kwestii.
 • Irański prezydent Mahmud Ahmadineżad: to USA stoją za zamachami 11 września.
  To Ameryka stoi za zamachami 11 września - ogłosił irański prezydent Mahmud Ahmadineżad podczas czwartkowych obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Na te słowa delegacje USA, krajów Unii Europejskiej i innych państw zachodnich zerwały się z miejsc i tłumnie opuściły salę.
 • Redakcja meksykańskiego dziennika "El Diario de Juarez" w opublikowanym na pierwszej stronie apelu poprosiła lokalnych narkobaronów o wytyczne: czy ma publikować informacje o wojnie rządu z narkobiznesem, czy też powinna unikać tego tematu. To desperacka odpowiedź na śmierć dwóch reporterów od kul nasłanych przez kartele zabójców.
 • Megakoncern naftowy BP opublikował raport z pięciomiesięcznego śledztwa w sprawie eksplozji na platformie Deepwater Horizon oraz wycieku ropy, który stał się największą katastrofą ekologiczną w historii USA. Dochodzenie miało ujawnić błędy i niedociągnięcia, jakich dopuścili się pracownicy firmy oraz współpracujących z nią spółek.
 • Szwajcarzy poparli w referendum zakazu budowania minaretów w tym alpejskim kraju. Tylko cztery kantony na 26 odrzuciły propozycje prawicy. Są głosy w Europie, że nareszcie któryś kraj miał odwagę powiedzieć "nie" muzułmanom, wbrew poprawności politycznej.
 • Żeby uratować ONZ-owski szczyt w Kopenhadze, Biały Dom chce narzucić Ameryce tymczasowe limity emisji gazów cieplarnianych. Jak spekulują zachodnie media, w grę wchodzi ograniczenie emisji o 14 – 20 proc. do 2020 r. w porównaniu do poziomu z 2005 r.
 • Tony Blair - jedyny dotąd europejski polityk, który nie kryje ambicji zostania "prezydentem" Unii Europejskiej - ma pierwszego zdeklarowanego konkurenta w walce o to stanowisko. To Jean-Claude Juncker, premier Luksemburga.
 • Pakistańscy wojskowi tak zmodyfikowali otrzymane od Amerykanów samoloty oraz rakiety, by mogły one służyć do atakowania celów naziemnych, np. w potencjalnej wojnie z Indiami - ujawnił w weekend dziennik "The New York Times".
 • Ponad 200 osób, w olbrzymiej większości Ujgurów, stanie przed sądem pod zarzutem udziału w zamieszkach, do jakich doszło w lipcu w chińskiej prowincji Xinjiang.