• "Bal", reż. Semih Kaplanoglu. Turecko-niemiecka produkcja, zdobywca Złotego Niedźwiedzia 60. Berlinale
  Rzadko zdarza się sytuacja, gdy mamy pewność, że za werdyktem jury stał jeden człowiek. Tegoroczna lista laureatów Berlinale odzwierciedla gust przewodniczącego składu jurorskiego - Wernera Herzoga. Jedynym słusznym wyborem oceniających jest Srebrny Niedźwiedź dla Romana Polańskiego za reżyserię "Autora widmo".
 • "Der Räuber"
  W najbliższą sobotę poznamy zwycięzcę 60. edycji festiwalu filmowego w Berlinie. Cały czas pozostaje niewiadomą, kto może liczyć na główną nagrodę imprezy. Żaden bowiem z prezentowanych filmów konkursowych nie zachwycił publiczności na tyle, aby mówić o nim "pewniak do Złotego Niedźwiedzia".
 • "A Woman, a Gun and a Noodle Shop"
  Festiwal w Berlinie na półmetku nie wygląda tak dobrze, jak można było się spodziewać po ogłoszeniu selekcji. Brakuje filmów wybitnych i wyraźnego faworyta. Nawet zwykle mocno reprezentowana na liczących się imprezach filmowych kinematografia Dalekiego Wschodu tym razem rozczarowała.
 • Greta Gerwing, Rhys Ifans i Ben Stiller w filmie "Greenberg"
  Choć tegoroczny program festiwalu w stolicy Niemiec zapowiadał się imponująco, jak na razie żaden z filmów nie otrzymał w pięciostopniowym rankingu magazynu "Screen" więcej niż trzy gwiazdki. Najwyżej w Berlinie oceniono rumuński "If I Want to Whistle, I Whistle" i nowy film jednego z twórców Dogmy "Submarino".
 • Michelle Williams jako Dolores Chanal w "Wyspie tajemnic"
  Niekwestionowanym wydarzeniem pierwszego weekendu jubileuszowego 60. Berlinale była premiera "Autora widmo". Najnowszy obraz Romana Polańskiego wzbudził znacznie większy entuzjazm niż ostatnie dzieło Martina Scorsese "Wyspa tajemnic" z Leonardem DiCaprio.
 • Wygląda na to, że śledztwo będzie tematem przewodnim pierwszego weekendu berlińskiego festiwalu. Po tajemniczych interesach banków, które tropił Clive Owen w "International" i procesie zbrodniarzy wojennych w "Lektorze", przyszła kolej na ekranizację powieści kryminalnej – "Elektryczna mgła" i śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w Bośni w filmie Hansa Christiana Schmida "Storm".