• Kraków spowity smogiem
  Polski Alarm Smogowy przebadał 106 gmin. Wyniki tego raportu porażają: ludzie, którzy palą odpady produkując rakotwórczy dym są bezkarni. Najgorzej jest na wsiach i w miasteczkach.  - Tam kontrolujący urzędnik jest zwykle czyimś wujkiem, sąsiadem. A "swoim" nie wypada robić krzywdy - mówi Ewa Lutomska z PAS.
 • Marek Migalski
  "Taśmy nie zmieniły naszych preferencji wyborczych, ale to m.in. za ich sprawą po głosowaniu dojdzie wśród polityków do małej wojny na szczycie. PiS grał w tej kampanii rolę dobrego gospodarza, a PO co chwila dokładała do pieca nowe emocje - ocenia politolog, dr Marek Migalski. I przekonuje, że frekwencja w niedzielnych wyborach pobije wszelkie rekordy. Bo to nie tylko bitwa o samorządy, ale referendum wobec władzy PiS.
 • Marek Niechciał, prezes UOKiK
  UOKiK porównał te same produkty spożywce w Polsce i Europie Zachodniej, bo takie było polecenie Komisji Europejskiej. Patrząc pobieżnie na wyniki wychodziłoby, że jesteśmy konsumentami gorszej kategorii. - Sprawa nie jest jednak oczywista - mówi nam Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Trwają intensywne prace nad unijną dyrektywą, która wprowadzałaby "urawniłowkę". Niczym obowiązkowe mundurki, jak w Chinach za Mao.
 • Justyna Socha, Stop NOP.
  - Odporność zbiorowa jest mitem, a zrzucanie ciężaru odpowiedzialności tylko na dzieci szkodliwym uproszczeniem. Tym bardziej w kraju, gdzie jest obowiązek szczepień, a nie ma funduszu odszkodowań. To musi rodzić bunt - mówi Justyna Socha, szefowa Stowarzyszenia Stop NOP, którego obywatelski projekt nowelizacji ustawy o szczepieniach został skierowany przez Sejm do dalszych prac. 
 • Badania pokazały, że we wszystkich krajach europejskich ok. 20 proc. osób sądzi, że główną przyczyną ubóstwa jest "lenistwo i niechęć do aktywności" - mówi Anna Ruzik z SGH. I dodaje: Państwo musi przekonać ludzi, że praca jest atrakcyjniejsza niż bezrobocie.
 • Część pracodawców ciągle żyje w wirtualnej rzeczywistości, w której na rynku pracy mamy niewyczerpany zasób wyłącznie młodych, zawsze dyspozycyjnych ludzi, którzy nie mają życia rodzinnego. Sam fakt posiadania dzieci, wiek czy płeć nie powinien służyć komukolwiek za pretekst do skreślania z listy pracowników - przekonuje Agnieszka Chłoń-Domińczak.
 • Starzenie się ludności nie jest kryzysem, tylko olbrzymim sukcesem cywilizacyjnym. Kolejne pokolenia mają szanse spędzić więcej lat razem! Nie oznacza to jednak, że nie należy szukać rozwiązań, by równocześnie żyło nam się lepiej. I by to, że przybywa Polaków w starszym wieku, nie było obciążeniem ekonomicznym dla młodszych pokoleń - mówi Irena Kotowska.
 • Co by nie kombinować przy systemie emerytalnym, to jeśli nie będzie nas pracowało więcej, niczego nie rozwiążemy. Na początku lat 90. ZUS miał nadwyżki. Dopiero w wyniku zmian demograficznych doszliśmy do obecnej sytuacji - mówi Jerzy Osiatyński.
 • Gdy kilka lat temu Andrzej Urbański ściągał do siebie Monikę Olejnik, inwestował w publicystkę niezależną. Osobę, która w razie potrzeby przyłoży jednemu lub drugiemu. Teraz nie mam najmniejszych wątpliwości, komu w TVP 1 przyłoży Joanna Lichocka - mówi Grzegorz Miecugow.
 • Dziś dwie partie mają kontrolę nad mediami publicznymi. Ktoś powie: to po co mają popierać ustawę, która im tę kontrolę zabierze? Odpowiedź jest prosta: za chwilę i tak ją stracą. Gdy Bronisław Komorowski zostanie prezydentem, to Platforma będzie mogła uchwalić taką ustawę o mediach publicznych, że weźmie wszystko - mówi Jacek Żakowski.