• Marszałek województwa Adam Struzik
  Marszałek województwa mazowieckiego ma czas do 12 listopada, by przedstawić plan naprawy sytuacji finansowej Mazowsza - wynika z pisma wojewody skierowanego do Adama Struzika, do którego dotarł dziennik.pl. Jeśli tego nie zrobi, może stracić stanowisko.
 • Państwo da Mazowszu 220 milionów złotych po to, by Mazowsze mu te pieniądze oddało - tak ma wyglądać ratunek dla województwa przytłoczonego koniecznością zapłacenia janosikowego. Z wnioskiem o uruchomienie tego mechanizmu marszałek Adam Struzik wystąpić ma w poniedziałek - ustalił dziennik.pl.
 • Szykuje się ostre starcie Mazowsza z ministrem finansów. Marszałek zapowiada, że janosikowego nie zapłaci, bo nie ma z czego. Oskarża, że system pomocy najbiedniejszym regionom doprowadzi do bankructwa województwa.
 • Centrum Warszawy - zdjęcie ilustracyjne
  Mazowsze nie zapłaci janosikowego. Po raz pierwszy nie podzieli się z pieniędzmi z biedniejszymi regionami, bo nie ma czym. Pienidzy nie ma ani na ratę wrześniową, ani na kolejne.
 • Mazowsze nie ma pieniędzy, by zapłacić "janosikowe". Dlatego też władze województwa negocjują z resortem finansów albo umorzenie kilku rat płatności albo specjalną pożyczkę dla regionu.
 • Centrum Warszawy - zdjęcie ilustracyjne
  Mimo złej sytuacji finansowej województwo musi uiścić całe janosikowe. Inaczej zburzy system – twierdzi Ministerstwo Finansów i grozi karnymi odsetkami. Radzi marszałkowi, by lepiej gospodarował swoim budżetem.
 • Finanse najbogatszego regionu w Polsce są w dramatycznej sytuacji - alarmuje marszałek Adam Struzik. Jego zdaniem lipiec i sierpień to ostatnie miesiące, kiedy samorząd województwa mazowieckiego jest w stanie zapłacić "janosikowe", czyli podatek na rzecz biedniejszych.
 • Plac Zamkowy w Warszawie
  Sądowa porażka władz Krakowa i Warszawy. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis wprowadzający janosikowe, czyli nakaz dzielenia się pieniędzmi bogatych samorządów z biednymi, jest zgodny z ustawą zasadniczą
 • Sędziowski młotek - zdjęcie ilustracyjne
  Trybunał Konstytucyjny nie wydał we wtorek wyroku w sprawie tzw. janosikowego. Po prawie sześciu godzinach przesłuchiwania stron, odroczył rozprawę do 15 stycznia do godz. 9.00.
 • Paweł Rożyński
  Polityka wspierania biedniejszych województw, powiatów i gmin kosztem tych bogatszych, określana jako janosikowe, nie zasługuje na swoją nazwę. Bo Janosik rabował z większym sensem, a puszczał przynajmniej w skarpetkach. A „janosikowe” zmierza ku temu, by najbogatszy po opłaceniu daniny stał się najbiedniejszym - pisze Paweł Rożyński.