Jak mogę zachęcić zatrudnionych do profilaktyki antycovidowej? Czy mam prawo pozyskiwać wiedzę, kto się zaszczepił, a kto nie? To tylko przykładowe pytania, które zadają sobie pracodawcy w związku ze startem Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Muszą bowiem zapewnić bezpieczne warunki pracy, ale nie mogą zapominać, że szczepienia przeciwko koronawirusowi są dobrowolne. Faworyzowanie zatrudnionych, którzy się na nie zdecydują, może prowadzić do naruszenia zasady równego traktowania i wiązać się z koniecznością wypłaty odszkodowania.

Twarde prawo

Przypomnijmy, że zgodnie z kodeksem pracy pracownicy nie powinni być dyskryminowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Bez względu np. na płeć, wiek, niepełnosprawność, religię, narodowość, przekonania polityczne.
Reklama
Przyznanie zatrudnionym, którzy się zaszczepią, np. dodatkowej gratyfikacji finansowej lub dodatkowego dnia wolnego od pracy, naruszy zasadę równego traktowania. Podobnie jak np. uzależnienie dostępu do szkoleń lub awansu od tego, czy dana osoba przyjęła szczepionkę – wskazuje Izabela Zawacka, radca prawny z kancelarii Zawacka Rdzeń Prawo Przedsiębiorstw i HR.
Reklama